Buďte napřed

Před odchodem do důchodu se co nejvíce informujte o současných podmínkách přiznání penze. Je to téma oblíbené, takže jste jistě už zdřívějška ledacos pochytili. Jenže teď se to týká přímo Vás. Zhodnoťte realisticky svou životní situaci a rozhodněte se, zda přesluhovat nebo raději si penzi vzít.Volný čas a odpočinek je také důležitý a zdraví máte […]

Flyboarding

Před odchodem do důchodu se co nejvíce informujte o současných podmínkách přiznání penze. Je to téma oblíbené, takže jste jistě už zdřívějška ledacos pochytili. Jenže teď se to týká přímo Vás. Zhodnoťte realisticky svou životní situaci a rozhodněte se, zda přesluhovat nebo raději si penzi vzít.Volný čas a odpočinek je také důležitý a zdraví máte jenom jedno. Nikdy nevíte, kolik času Vám zbývá, abyste si užili své děti, vnoučata a své záliby.

Co musíte splňovat

Každý, kdo chce odejít na zasloužený odpočinek, musí splňovat minimální dobu pojištění a důchodový věk. V současné době činí tato doba pojištění 33 let a bude se zvyšovat až na 35 let. To znamená, že musíte prokázat, že jste byli zaměstnání a zaměstnavatel platil za Vás pojištění. V případě podnikání jste si platili pojištění sami. Pak jsou tu i doby náhradní, jako je vojna, péče o dítě, studium po 18 roce a ještě další životní situace. Tyto se započítávají 80 procenty.